Rubriky
Blog

Kojení a kult totálního mateřství

Málokdo by řekl, že je kojení špatné. Kojení je dobré, jistě, jenže….

Jenže způsob, jakým kojení protlačují do mysli novopečených maminek porodnice, laktační poradkyně a společnost jako celek je škodlivý. A nejen to. Kojení se v posledních letech stalo nástrojem, jak někoho kritizovat.

Ostatně pokud už Vás za špatné/krátké kojení či nekojení nebude kritizovat okolí (od porodních asistentek, přes pediatra až po členy rodiny) natře Vám to alespoň krabice od UM (když se odvážíte po ní sáhnout) a zcela bez obalu Vám sdělí, že kojení je pro Vaši ratolest to nejlepší. Podprahový vzkaz: Jdeš vařit UM, jo? Hm, tak to nedáváš svému dítěti to nejlepší, seš to ale krá..

Ano, máme tu nový kult

Ideálem už není jenom štíhlost, nekonečné mládí a úspěšná kariéra. Nyní je tu kult kojení či chcete-li laktivismu a kult tzv. totálního mateřství. Laktivismus, stejně jako kult totálního mateřství je v podstatě aspektem nového moralismu spojeného s aktivismem, který předefinoval roli matky kvůli hlasitému prosazování osobních preferencí vybrané úzké skupiny žen. Tento novodobý kult nastavuje všem matkám laťku vysoko už opravdu příliš. Zavazuje je, aby byly odborníky na vše, s čím se jejich děti mohou setkat. Tedy, aby se staly laickými pediatry, psychology, bezpečnostními inspektory, toxikology, vakcinology, pedagogy atd. Od matek se očekává, že nejen ochrání své děti před bezprostředními hrozbami, ale také předpovídají a zabrání jakýmkoli okolnostem, které by mohly narušit (domněle) normální vývoj jejich potomka v budoucnosti.

Totální mateřství

Totální mateřství je morální kodex, v němž jsou matky nabádány, aby optimalizovaly každou dimenzi životů svých dětí, počínaje dělohou, a jeho praxe je často považována za kompromis mezi tím, co by se matky ve skutečnosti chtěly a co musí navzdrory tomu pro své děti vytrpět chtě nechtě vytrpět. No a kojení má v tomto nově definovaném morálním vesmíru zvláštní význam. Prakticky všechny rady ženám, matkám, vycházejí z potřeb dětí a nutnost kojení je prosazována jako jediná možná volba všem okolnostem navzdory. Proč? No protože….kojení je pro mozek dítěte lepší, zvyšuje dětem IQ, kojené děti nejsou obézní, nemají cukrovku. Kojení je dále pro děti důležité protože zelepšuje také jeho dýchací, srdeční, oběhový, zažívací, imunitní a endokrinní systém. a bla bla bla bla bla.

Výhody, které kojení leckdo připisuje, jsou dnes tak rozsáhlé, že už ani snad rozsáhlejší být nemohou. Vzkaz je jasný: Kojte! (I kdybyste u toho měly třeba chcípnout). Tento způsob prezentace, že na ničem jiném nezáleží je naprosto devastující a zžíravá povaha takového moralizování se projevuje v kampaních v oblasti veřejného zdraví zaměřených na podporu kojení a ve způsobu, jakým laktivisté mluví o jiných ženách a zacházejí s nimi. Jakékoli potřeby ženy samotné – pracovat, ovládat svoje tělo nebo udržovat identitu nezávislou na svých dětech – se stávají slabostmi individuálního mateřského charakteru, které je třeba napravit pomocí vzdělávacích sdělení. Tento druh uvažování, z něhož vyplývá, že za rozhodnutím matky nedělat to, co je nejlepší pro její dítě, stojí buď neznalost, zbabělost nebo sobectví, spočívá pevně na předpokladech o úplném mateřství v rizikové společnosti.

Jenže… Nové studie potvrzují, že mnoho z údajných výhod kojení bylo výrazně nadhodnoceno a že uváděné domnělé benefity nejsou v procentech, ale spíše v promile.

Co z toho vyplývá?

Každá žena si může zvolit zásady svého ,,totálního mateřství“ pro sebe a svou rodinu a nikdo nemá právo jí vtloukat do hlavy, že co je nejlepší pro něj, je nejlepší i pro ni a její děti a rodinu. Laktivisté musí pochopit, že jejich pohled na kojení a na svět a roli matek ve světě je pouze jedním z mnoha možných způsobů. I když by to v současné době mohl být populární pohled, zejména mezi západními, bílými, relativně vzdělanými a relativně dobře situovanými ženami, nelze jej nad jinými možnými způsoby chápání role a povinností matek zvýhodňovat. Rovnítko mezi slova kojení a dobrá matka nepatří. Jsou to jen kulturní výstřelky, které se nijak neliší od kulturních výstřelků, které kdysi považovaly kojení za primitivní a nevědomé.

1 reakce na „Kojení a kult totálního mateřství“

Ženy se už dopředu bojí toho, jak jim půjde kojení – to je strašák, už ani ne porod samotný, ale proboha, jak zvládnu očekávání všech ohledně kojení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.