Hemoroidy

hemoroidy

Koho bolí konečník, ten je špatný společník. Tak praví jedno staré rčení z doby našich prababiček. A víte co? Je to pravda.

Trochu čísel na začátek. Až 85 % žen po vaginálním porodu zažije, co to znamená potýkat se s hemoroidy. I samotné těhotenství k jejich výskytu pomáhá, pravé peklo se ale většinou projeví až po vaginálním porodu, neboť si je prostě vytlačíte.

Diagnóza

Většinou zjistíte, že máte hemoroidy nějak takhle:

  1. Ou
  2. Co to…krev
  3. Odkud to…?
  4. Doprd.le!
  5. Kde mám ten mobil?
  6. Google…
  7. Hemoroidy
  8. Největší zrcátko v koupelně, jeden pohled a..
  9. Jsou tam!

Vnitřní a vnější

Hemoroidy (česky také zlatá žíla) jsou vlastně rozšířené, oteklé a zanícené žíly v konečníku. Dělíme je na dva druhy, a to hemoroidy vnitřní a vnější.

Ty vnitřní obvykle bolestivé nejsou. Mohou ale krvácet. Bohužel také bývají spojené s jiným, velice častým problémem, a to anální fisurou. Ty vnější bolí. Hodně. Strašně. Moooooc!!! A protože to bolí, svědí, pálí, no zkrátka už to nejde ignorovat, člověk se zpravidla vypraví do lékárny. A pak bitva začíná. Každé ráno, každý večer  – jeden čípek do….(no, víte kam).

Vnitřní hemoroidy

Jak již bylo řečeno, vnitřní hemoroidy mohou krvácet. Toto krvácení se projevuje pouze při návštěvě toalety a vyprazdňování. Vnitřní hemoroidy jsou v podstatě křečové žíly na konci tlustého střeva a jakmile se při defekaci svěrač stáhne může dojít k otevření této žíly a jejímu prasknutí. Tohoto krvácení si mnoho lidí ani nevšimne, případně jej zaregistruje až na toaletním papíru.

Vnitřní hemoroidy se kromě krvácení projeví zpravidla nejprve svěděním, tupou bolestí, hlenovou sekrecí, respektive pocity vlhké řitě. Pokud jsou již opravdu hodně zvětšené, pak už se rovnou projevují vyhřezáváním ven.

Vnitřní hemoroidy se dělí na čtyři stupně, dle závažnosti:

  1. stupeň – mírně zvětšené uzlíky, které se projevují nepatrným krvácením, nejsou bolestivé
  2. stupeň – hemoroidální uzlíky již při vyprazdňování vyhřezávají ven z konečníku, ale samy se pak vrací zpět
  3. stupeň – hemoroidy v tomto stadiu již musíte vracet, respektive zastrkávat zpět do konečníku ručně
  4. stupeň – hemoroidy v tomto stadiu již není možné vrátit zpátky do konečníku, jsou vyhřezlé trvale

S dubovou kůrou opatrně

Není snad nic, co je v myslích lidí spojeno s hemoroidy více než dubová kůra. S jejím použitím je to ale více než ošemetné a rozhodně ji nelze všeobecně doporučovat. Její význam spočívá ve stahování, její užití tedy má význam pouze při hemoroidech vyhřezávajích z konečníku (3 . a 4. stupeň hemoroidů). Pokud ale máte k hemoroidům navíc ještě anální firusru, neboli prasklinu, dubová kůra vám ublíží, jelikož vám tkáň vysuší. Nutné je navíc také dodat, že dubová kůra hemoroidy nevyléčí, jenom je na nějaký čas „zamaskuje“.

Jak tedy vnitřní hemoroidy léčit?

Jako rychlou první pomoc je možné použít čípky a mastičky z lékárny. Tyto preparáty obsahují látku, která konečník znecitlivuje a látku, která urychluje hojení.

Vždy je ale dobré zajít k lékaři. Protože pokud už jednou hemoroidy máte, sami od sebe nezmizí! Zkušený lékař totiž stav Vašeho konečníku po porodu objektivně zhodnotí a navrhne možná řešení.  Hemeroidy samy totiž nezmizí. Nikdy. Bez specialisty pouze můžete maskovat pomocí různých preparátů jejich nepříjemné projevy. Ale samy se jich opravdu nezbavíte.

Jděte specialistovi. Ano, čtete správně – specialistovi, tedy k proktologovi. Většina praktických lékařů či gynekologů Vám dá mastičku a žádné vyšetření neproběhne. Nebudete tak sice muset konečník v tomto případě nikomu ukazovat, je lepší se překonat.

Jak probíhá vyšetření na proktologii?

Není to tak hrozné. Samotná vyšetřovací poloha je v kleku na lůžku, s rukami opřenými o podložku. Fakt, že Vám někdo cizí prohlíží v této poloze konečník může na první pohled vypadat sice trapně, ale věřte, že proktolog viděl těch konečníků stovky a zadek je pro něj něco jako ucho, pro lékaře na ORL. Ano, určitě by Vás napadlo tisíc způsobů, jak raději trávit odpoledne, ale pokud prohlídku postoupíte, nebudete litovat.

Možnosti léčby

Možností léčby, které Vám lékař může navrhnout je hned několik. Vše záleží zejména na stupni hemoroidů, které máte, a míře Vašich obtíží.

Metody léčby:

  1. Konzervativní – nedělá se nic, nebo takřka nic – aplikují se masti nebo čípky, vhodná je maximálně pro hemoroidy prvního stupně
  2. Semikonzervativní – vhodné pro první a druhý stupeň hemoroidů, zahrnuje několik ambulantních možností: Barronova ligatura, Hemoron
  3. Operační – klasická operace, technika HAL – RAR

Barronova ligatura

Tato metoda spočívá v tom, že lékař nasadí na hemoroid speciální gumičku, speciálním aplikátorem. Za několik dnů následkem zaškrcení a neprokrvení podvázaného hemoroidu dochází k jeho odumření a podvázaná část odpadne a při konání velké potřeby odejde se stolicí. V místě po podvazu zůstane povrchová slizniční rána, která se asi za 4 týdny. 

Tato metoda je vhodná pro ošetření hemoroidů prvního a druhého stupně. Při jedné návštěvě je sice možné naráz podvázat i více hemoroidů, ale pro dobrý komfort po zákroku lékaři preferují zpravidla podvaz jednoho uzlu. Pokud tedy máte hemoroidových uzlů více, je potřeba proktologii navštívit opakovaně.

Po zákroku se nedoporučuje pít alkohol, zvedat těžká břemena po dobu cca týdne. Dále je rovněž nevhodné posilovat břišní svalstvo (tj. zvyšovat nitrobřišní tlak).

Hemoron

Léčba Hemoronem (pro první a druhý stupeň hemoroidů) patří stejně tak jako Baronova ligatura mezi semiinvazivní neoperační léčebné techniky hemoroidálního onemocnění. Hemoroidy jsou v tomto případě léčeny za pomoci nízkovoltážních proudů. Výhodou této metody oproti Baronově ligatuře je její menší bolestivost až úplná bezbolestnost.

Přístroj funguje tak, že aplikuje impulzní proud nízkého napětí do vyživovacích cév hemoroidu a následně pak dochází k jeho zániku. Aplikace proudu se provádí  pomocí dvou elektrod, které se přikládají do oblasti  hemoroidu za pomoci nevodivého anoskopu.

Obě zmíněné metody tedy jak Baronova ligatura, tak Hemoron, jsou metody ambulantní, to znamená, že po zákroku pacienti odchází domů. Baronova ligatura je hrazena zdravotní pojišťovnou, ošetření Hemoronem nikoli.

Metody operační jsou vhodné pro hemoroidy III. a IV. stupně.

Klasická operace je poměrně velký operační výkon, kdy se hemoroid v konečníku odřízne. Operaci doprovází krvácení a otok a je bolestivá. Rekonvalescence trvá cca 6 týdnů. Hradí ji zdravotní pojišťovny.

Technika HAL-RAR je metoda nebolestivá a vykazuje velmi dobré výsledky. Ošetří se pouze místa, kde jsou hemoroidy, nevzniká tak žádná operační rána. Rekonvalescence je násobně rychlejší než u operace klasické. Léčbu touto metodou lze použít jak na jednotlivé hemoroidy, tak i na prolapsy. Bohužel metoda není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Vnější hemoroidy a jejich léčba

Vnější hemoroidy jsou umístěny na povrchu konečníku, v okolí řitního otvoru. Jsou měkké a vlhké. Nejsou zdrojem bolesti a nekrvácí. Potíže s nimi však nastávají, když se v nich vytvoří bolestivá sraženina neboli trombóza, hemoroid získává nafialovělou barvu.

Mnoho lidí se vnější hemeroidy snaží zatlačit, což ale nejde, protože krevní sraženina se nachází pod kůží u konečníku, není ji tedy kam zatlačit. Časem se sraženina sama vstřebá, ale po hemeroidu zůstane vytahaná kožní řasa, která ztěžuje hygienu v této oblasti.

Uzel také může sám prasknout a krvácet. Vzhledem k tomu, že kůže v řitním otvoru, na rozdíl od sliznice konečníku, obsahuje nervová vlákna, jsou vnější hemoroidy bolestivější než hemoroidy vnitřní.

Právě kvůli výše zmiňovaným kožním řasám je v případě trombózy vnějšího hemoroidy na zvážení návštěva lékaře a odstranění krevní sraženiny jednoduchým řezem a manuálním vytlačením sraženiny. Jedná se o krátký ambulantní zákrok, který přináší okamžitou úlevu.

Důležité jako prevence dalšího výskytu trombózy je zvýšený příjem vitamínu C a flavonoidů.

Dlouhodobé udržení výsledků

Je třeba pečovat o pravidelnou stolici každý den, ve stravě mít dostatečné množství hrubé vlákniny (ovoce, zelenina, cereálie). Správnou konzistenci stolice rovněž pomůže udržet pravidelný pitný režim a fyzická aktivita.

Dále je klíčové co nejvíce omezovat dlouhé sezení. Pokud už ale někdy delší dobu sedět musíte, dělejte si alespoň krátké pauzy, během kterých vstanete a oblast nebudete tím pádem alespoň chvíli zatěžovat. Dobré je také nesedět na tvrdém povrchu, kde je to nutné pak používat měkký podsedák nebo polštářek.