Rubriky

Sex po porodu

Pomoc, hledá se předporodní libido!

První těhotenství jsme si s manželem užili oba náramně. Koktejl hormonů, který mi proudil v krvi způsobil, že jsem se cítila zatraceně sexy – tedy alespoň v té počáteční fázi, než se ze mě stala „těhulka“, která zvládla přibrat do konce těhotenství okolo 20 kilo, ale ani to mě neodradilo hojně provozovat intimnosti až do samotného porodu.

Libido mi ve všech třech trimestrech neskutečně vzrostlo, nutno podotknout, že ani před otěhotněním jsem se neupejpala a s mužem jsme se intimnostem věnovali několikrát týdně. A to je ten stav, do kterého se toužím zase vrátit. Aktuálně však mé libido zvadlo, pokleslo, vytratilo se, prostě není. Můj pohlavní život je teď momentálně v troskách…

Připadá Vám, že jste předchozí řádky snad napsala Vy sama? Čtěte dál!

Samotné těhotenství, porod a následná péče o děťátko je pro spoustu párů zatěžkávací zkouškou vztahu a dle statistiky, ne každý pár tohle období ustojí. Velké procento rozvodů je právě v období 3–5 let od narození dětí.

Je otázkou, zda by bylo v tomto ohledu přínosné více páry informovat či připravovat na to, co je po porodu může i v oblasti sexuálního života potkat a čemu by se mohli eventuálně vyhnout. Informací a různých doporučení o kojení, porodu, těhotenství je všude přehršel, ale téma, které by se zaobíralo sexem po porodu a úskalími s ním spojenými, už tolik není. Ostatně i edukace od lékařů či zdravotnického personálu na téma změny v sexuálním životě ženy po porodu jako by zcela chyběla. Sice dostaneme balíček pro miminko s kupou reklamních letáků, ale co nějaké informace o poporodním poranění? Péče o psychiku ženy po porodu a případně téma sex po porodu? Nic, zhola nic!

Od vzrůstajícího libida, přes porod až k vyhasnutí sexuálního života

Pohlavní život dvojice se mění už samotným otěhotněním ženy, kdy hormonální změny způsobují buď nárůst libida, anebo naopak jeho pokles, který ale může způsobit i samotné psychické rozpoložení – případný pocit neatraktivnosti ženy během těhotenství či různé druhy strachů o nenarozené miminko apod.

Průběh a následky porodu můžou do značné míry ovlivnit vývoj pohlavního života, pokud žena prožije traumatický porod po psychické nebo fyzické stránce. A to bohužel v poměrech českého porodnictví není nic výjimečného.  

Lékaři u porodu velmi často preventivně provádějí epiziotomii, aby uchránili řitní svěrače před poraněním. Nastřihnutí hráze je zcela běžný zákrok, jehož úplné zahojení ale může trvat i měsíce. Může se z něj stát velmi nepříjemné poranění, které se může „ozývat“ i dlouho po porodu (jizva může působit problémy až 2 roky). Pro ženy potom může být pohlavní styk nepříjemný či bolestivý a důsledkem může být odkládání sexu či nechuť k němu.

Na kvalitu pohlavního života má vliv i kondice pánevního dna, která je v období těhotenství i po porodu značně namáhána či může dojít i k jeho poranění. Původní stav elasticity se již po porodu nevrátí.  Není výjimkou, že ženy po porodu trápí ochablé pánevní dno, které vede až k inkontinenci či jiným gynekologickým obtížím a přímo souvisí i se změnou sexuálního života.

Inkontinence zdaleka není jen doménou žen v období menopauzy. Pánevní dno a nutnost jeho ošetření po porodu se velmi málo komunikuje. Pokud se žena tam dole necítí komfortně či jako před porodem, je pro ni mnohem těžší, dostat se znovu „do sedla“ a být opět tou skvělou milenkou jako před porodem.

Poporodní problémy se sexem se ale nevyhýbají ani ženám po císařském řezu. Některé zahraniční studie uvádí, že sex po porodu může ženy po sekci bolet či být pro ně nepříjemný až 18 měsíců po porodu.

Cílem lékařů v porodnicích je poslat domů zdravé miminko, a to v jakém stavu opouštějí porodnici maminky, je až druhotné a defacto se s nimi loučí se slovy, kontaktujte po šestinedělí svého gynekologa. Často slyšíme i povzbuzující věty typu: „Máte zdravé děťátko, tak co byste chtěla víc.“

Kojení může být dalším eventuálním zabijákem pro sex po porodu. Při kojení hraje důležitou roli hormon prolaktin, který zprostředkovává tvorbu mateřského mléka a zároveň ovlivňuje činnost vaječníků. Prolaktin však může fungovat i jako tlumič sexuální touhy, proto bývá období intenzivního kojení spojeno právě s poklesem libida u žen. V tomto období je menší hladina estrogenu, což má za příčinu nedostatečné zvlhčení vagíny a menší míru vzrušivosti.

Ženy pár týdnu či měsíců po porodu zažívají velmi intenzivní období s miminkem, kdy dochází k přerodu z role partnerky do role matky a svoji roli tak sehrávají i hormonální a fyzické změny. Vlny euforie mohou střídat velké propady nálad a určitá psychická nepohoda či stres se většinou vylučuje s chutí na sex. Samotné fyzické vyčerpání, nedostatek spánku, minimum času pro sebe a partnerský vztah, to vše může nenápadně narušit pohlavní život. Kombinace výše zmíněných faktorů a nějakého nedoléčeného poranění pak může způsobit, že sex se pro nás stává zbytnou součástí života a odkládáme ho na neurčito.

Jak tedy obnovit sex po porodu?

Je dobré se s partnerem alespoň nějakým způsobem sbližovat, byť se nemusí jednat o klasickou soulož. Letmý polibek, pohlazení či objetí během dne dokážou divy a pokud jsou z obou stran provozovány pravidelně, není zpravidla narušena potenciální sexuální nit mezi partnery i když k samotnému sexu nedochází.

Dobré je každopádně nechat si dohojit případná zranění z porodu – psychická a fyzická a dát si čas, protože sex Vám opravdu neuteče.

Pokud Vás trápí bolesti jizvy ještě další týdny či měsíce po šestinedělí vyhledejte odbornou pomoc gynekologa a nestyďte se. Totéž platí i o ochablém pánevním dnu či diastáze. Pokud s nimi máte problémy, sjednejte si schůzku s fyzioterapeutem. V případě, že míváte úzkostné stavy, nepříjemné myšlenky, nejste to po porodu pořád Vy, obraťte se na na psychoterapeuta.

Pár slov závěrem

Netlačte na sebe a s partnerem otevřeně komunikujte. Nikde není psáno, že první sex po porodu musíte absolvovat hned po šestinedělí. To opravdu nemusíte. Zpravidla u většiny párů dochází k prvnímu poporodnímu milování mnohem déle (jen se tím nikdo nikde nechlubí). Tak na to pamatujte a opravdu si dejte čas.

Pokud se první sex po porodu nezdaří dle Vašich představ (bolest, nepříjemné pocity) nevadí. Odložte jej o pár dnů později a pokud se pak cítíte na další pokus, zkuste to znovu. Pokud se na další pokus necítíte, nevadí. Prostě to partnerovi napřímo řekněte, měl by to pochopit (a věříme, že i pochopí). Čas, kdy se po porodu Váš sexuální život znormalizuje je striktně individuální, ale vězte, že pomaloučku a polehoučku se „do sedla“ zase vrátíte.