Inkontinence

inkontinence

Staré dámy, domov důchodců a…inkontinence. Mladé ženy, před a po porodu a…inkontinence. U první skupiny vás toto spojení nejspíš nepřekvapí, u skupiny druhé ano.

Otevřete vyhledáváč a zadajte slovní spojení postnatální inkontinence – statistika. Co najdete? Hádejte.

NIC.

Taková statistika totiž neexistuje. Poporodní inkontinence je vnímána jako jeden z nejtrapnějších poporodních problémů. Źádná novopečená maminka se tudíž tím, že je po porodu inkontinentní opravdu nechlubí. Ženy se tak cítí s tímto problémem osamocené.

Ve skutečnosti je tato věc častější, než si myslíte. Lékaři odhadují, že nějaký druh inkontinence související s těhotenstvím nebo po porodu zažije zhruba 50 % žen. Mnoho z těchto žen se inkontinence zbaví do roka po porodu, ale u celé 1/3 z nich, problémy přetrvávají až 5 let po porodu.

Z Vašeho dítěte tedy může být již předškolák a vy se stále budete počůrávat. Přijde vám to drsné? Je to drsné. 

Existují dva druhy poporodní inkontinence:

  • Stresová inkontinence – únik moči se projevuje při abdominálním tlaku, respektive při kašli, smíchu, kýchání, chůzi do schodů, běhu či skákání
  • Urgentní inkontinence – jak již sám název napovídá je spojena s urgencí, tj. nucením na močení, kterému musí člověk okamžitě vyhovět

Můžete trpět jednou nebo druhou formou, mnoho žen ale trpí oběma druhy inkontinence naráz, a to už opravdu není legrace.

Neléčená inkontinence vás nezabije, ,,pouze“ vám ukradne kus života

Vliv inkontinence na kvalitu života je příliš vysoká cena, kterou není nutné platit jako daň za to, že máte děti. 

Jedna australská studie uvádí, že pouhých 6 návštěv fyzioterapie pánevního dna pomůže od problémů až 84 % žen s močovou inkontinencí. Přesto se jen pouhá čtvrtina žen s tímto problémem na fyzioterapeuta po porodu obrátí. Ženy si totiž zkrátka přijdou trapně, navíc mnohdy ani nemají hlídání a je jim hloupé si ho kvůli ,,tomuto“ zařizovat. A tak doma cvičí Kegelovy cviky, které jsou pro řešení inkontinence nevhodné a ještě si tak tedy paradoxně více škodí.

Jak to mají Francouzky

Ve Francii každá žena po porodu dostává ,,na předpis“ 10 bezplatných fyzioterapeutických/rehabilitačních sezení, aby znovu dostala do formy svoje pánevní dno – skupinu svalů, vazů, šlach a fascií, které podporují pánevní orgány. Tyto rehabilitace jsou mimo jiné zaměřené právě i na problémy s inkontinencí.

Rehabilitační cvičení pánevního dna začíná zpravidla 6 týdnů po porodu. Speciálně vyškolené asistentky vysvětlují novopečeným maminkám správnou techniku cvičení, neboť právě technika cvičení je pro svaly pánevního dna klíčová. Ženy zároveň dostává i sérii cvičení ,,na doma“. 

Pokud terapie dvakrát týdně po dobu 5 týdnů nestačí, je žena zaslána ke svému gynekologovi, aby jí dal doporučení na dalších 10 sezení fyzioterapií pánevního dna. 

Jakmile je léčba dokončena, žena může zahájit rehabilitace další, a to rehabilitace břišního svalu, respektive diastázy, se kterou se mnoho maminek po porodu potýká. I tato fyzioterapie je plně hrazena francouzským zdravotnickým systémem.

A co my, ,,chudé“ české příbuzné?

U nás si musí problémy s inkontinencí pořešit každá sama. Respektive po svém. Ano, i my v ČR máme nějaké možnosti, ale nejsou tak systémové a pátrat a domoci se jich nebývá vždy snadné. Pojišťovny přispívají na inkontinenční pomůcky, respektive vložky a hradí zároveň i operace TOT a TVT páskou, které mohou inkontinenci vyřešit. Nicméně s neinvazivní a účinnou metodou cvičení, která většině žen pomůže to již tak slavné není. Najít terapeutku zabývající se pánevním dnem, která má smlouvu s pojišťovnou, a která vás naučí procvičovat pánevní dno správně, bývá jako hledat jehlu v kupce sena. A pokud ji najdete, věřte, že má minimálně na rok dopředu diář plný…

Tak co s tím?

Nezbývá než vytáhnout peněženku a hledat fyzioterapii pánevního dna v soukromém sektoru. Zde jsou vaše šance již mnohem větší. Rovněž můžete zkusit i speciální křeslo pro zlepšení funkcí pánevního dna Biocon2000. S miminkem za zády může být sice pravidelné docházení na fyzioterapii nejen finančně, ale hlavně logisticky a časově náročné (čti: pěknej voser), ale věřte, že tato investice do zdraví se vám vyplatí. Ve výsledku totiž budete moci se svým dítkem trávit čas (běhat, smát se atd.) bez ,,nehod“. A to za to stojí.