Štítná žláza

Štítná žláza připomíná svým tvarem motýlka. Problémy s ní spojené se ale snadno mohou stát Vaší noční můrou…

Když se řekne štítná žláza, tak většině z nás na mysli vytane jód a mořské ryby. Správně by nám ale mělo v hlavě naskočit jiná spojení – štítná žláza-těhotenství-doba po porodu.

Proč máme štítnou žlázu

Štítná žláza je orgán nenápadný, umístěný v zadní části krku. Navzdory své nenápadnosti je to ale orgán životně důležitý bez jehož funkce tělo člověka fungovat nemůže.

Štítná žláza produkuje dva hormony, tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Ty ovlivňují metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. V podstatě tedy působí na celého organismu. Dále působí také na srdeční činnost a v neposlední řadě na správný vývoj plodu u těhotných žen.

Štítná žláza a těhotenství

Těhotenství je pro tělo ženy a její orgány velkou zátěží. Nejinak je tomu i u štítné žlázy. Přibližně u 15- 20 % těhotných začne štítná žláza během gravidity tzv. „zlobit“.

Problém je v tom, že právě štítná žláza má na plod a vývoj jeho mozku a nervových struktur zásadní vliv. Nedostatečná produkce hormonu štítné žlázy u budoucí matky může později u dítěte vést k menšímu růstu a hyperaktivitě nebo dokonce k jeho snížené inteligenci.

Zvýšení funkce zvýšená funkce štítné žlázy, může rovněž působit problémy. Do 20. týdne gravidity je totiž plod závislý jen na hormonech, které získává prostřednictvím placenty od svojí matky. Pomocí nich se postupně začíná vyvíjet řada orgánů.

Sečteno podtrženo: Je důležité, aby funkce štítné žlázy těhotné ženy byla v pořádku.

Test fungování štítné žlázy na začátku gravidity

Příznaky, které s sebou onemocnění štítné žlázy nese patří mezi příznaky obecné, v těhotenství navíc často přehlížené – únava, snížení fyzické výkonnosti, suchá kůže apod. Těhotná žena tedy mnohdy nemá tušení, že něco není v pořádku.

Vyšetřit stav štítné žlázy a množství hormonů, které produkuje je snadné. Stačí krevní test. Problém je ale v tom, že se nedělá těhotným plošně. Na poruchy štítné žlázy gynekologové testují pouze ženy, které shledávají jako rizikové (starší těhotné, ženy mající poruchy štítné žlázy v rodině apod.). Test ve výsledku podstoupí pouze asi 40 % těhotných.

Vzhledem k tomu, jak velký vliv může mít hypofunkce nebo hyperfunkce štítné žlázy na miminko a jeho pozdější vývoj usilují endokrinologové o testování plošné, tedy o to, aby test mohly podstoupit všechny ženy. Problém jsou samozřejmě peníze. Konsenzu mezi gynekology – endokrinology a zdravotními pojišťovnami bohužel zatím nebylo dosaženo a tak v případě, že se chce nechat testovat maminka, která dle lékaře nepatří do rizikové skupiny, musí si test zaplatit ze svého (cena cca 1000 Kč).

Vyšetření je vhodné v pátém až šestém týdnu těhotenství, kdy už se vyvíjí placenta a fungují všechny reakce. Praktické je pak v 9. až 11. týdnu, pokud se dělá prvotrimestrální screening. Bohužel, značená část nastávajících maminek o této možnosti ani neví, protože je o tom nikdo nepoučil.

Novorozenecký screening

V porodnici jsou všechna miminka testována (odběr krve z patičky) na vrozenou poruchu štítné žlázy – hypotyreózu, která postihuje zhruba jedno ze 4000 dětí. Díky tomuto screeningu je v současnosti toto onemocnění u miminka rychle odhaleno a dítě dostane léčbu a díky medikaci (i když doživotní) může žít život, jako každé jiné zdravé dítě. V době, kdy se screening neprováděl a diagnóza nebyla stanovena, u dětí docházelo k opoždění růstu, duševního vývoje, poruše sluchu a dalším vážným komplikacím.

Štítná žláza po porodu

I když jste měla během těhotenství hodnoty hormonů štíné žlázy v pořádku, stále ještě nemáte vyhráno. Po porodu se u Vás totiž může objevit ttv. poporodní thyreoiditida. Ta se objevuje cca 2-6 měsíců po porodu. Většinou se ohlásí přechodnou zvýšenou funkcí štítné žlázy, může se však manifestovat také její sníženou funkcí. Asi u 2/3 žen zvýšená funkce (hyperfunkce) přechází do funkce snížené (hypofunkce), která může mít i trvalý charakter.

Problémy se manifestují opět obecnými problémy, únavou, výkyvy nálad, hubnutím nebo naopak tloustnutím atd. Ženy tyto příznaky marně přisuzují tomu, že mají malé dítě a tak jsou tyto problémy např. kvůli nevyspání normální a běžné. Může tomu sice tak být, ale mnohdy je za tím právě problém se štítnou žlázou.

Jak vypadá léčba