Endometrióza

endometrióza

Endometrióza? Tu nechcete. Ne, fakt ne. Problém je, že Vaše šance se s ní v životě setkat je zhruba 1:10, endometriózou totiž trpí zhruba každá desátá. Některé se s ní potýkají již před těhotenstvím, ale další se s ní poprvé seznámí chtě nechtě právě po porodu.

Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku (15 – 49 let) a zároveň je to jedna z nejčastějších příčin neplodnosti. Endometrióza má velký negativní vliv na kvalitu života ženy, neboť je příčinou značných bolestí. Podle odhadů se jen v České republice s endometriózou potýká asi 250 000 žen.

V 90 % případů se onemocnění poprvé projeví mezi 20. a 30. rokem života. U žen, které mají endometriózu v rodině, se tato nemoc vyskytuje až sedmkrát častěji.

Co se při endometrióze děje?

Při endometrióze dochází k tomu, že se částečky endometria (tedy výstelky dutiny děložní) nachází mimo dělohu, kde následně vyvolávají chronickou zánětlivou reakci, která může vést ke vzniku jizev. Jinak řečeno: Pokud trpíte endometriózou máte částečky endometria tam, kde by být rozhodně neměly.

Během menstruačního cyklu podléhá endometrium (tedy i endometrióza) vlivu ženských pohlavních hormonů. V místech výskytu endometriózy pak dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu. Typickým projevem endometriózy jsou bolesti v malé pánvi různé intenzity a sterilita (neplodnost). Dalšími následky mohou být srůsty či jiné komplikace.

Během menstruačního cyklu podléhá endometrium (tedy i endometrióza) vlivu pohlavních hormonů. V místech, kde se endometrióza vyskytuje pak dochází ke krvácení a k již zmiňovanému zánětu. Endometrióza se typicky projevuje bolestmi v malé pánvi a neplodností, srůsty a mnoha a mnoha dalšími komplikacemi.

Hlavní příznaky endometriózy

Mezi hlavní příznaky endometriózy patří zejména:

  • velice bolestivá a silná menstruace a ovulace
  • chronická bolest v podbřišku
  • bolest při pohlavním styku
  • celková únava
  • neplodnost

Typy endometriózy

Podle toho, kde se endometrióza v těle nachází rozlišujeme čtyři základní typy:

  • Peritoneální – ložiska endometriózy se v tomto případě nacházejí na pobřišnici. Peritoneální endometrióza se u nemocné snadno detekuje.
  • Ovariální – ložiska endometriózy se nacházejí na vaječníku.
  • Rektovaginálního septa – ložiska endometriózy nacházejí v přepážce mezi pochvou a konečníkem, projevu se opravdu velkou bolestí v dané oblasti.
  • Adenomyóza – ložiska endometriózy se nacházejí uvnitř děložní svaloviny. Provází ji výskyt děložních myomů a projevuje se zvýšeným děložním krvácením, zvětšenou dělohou, bolestivou menstruací, bolestí při sexu a dlouhodobou bolestí v oblasti pánve.

Endometrióza před těhotenstvím

Pokud žena trpí endometriózou již před těhotenstvím, dostane mnohdy radu, že těhotenstvím endometriózu vyléčí. Není to ale pravda. Během těhotenství žena nemenstruuje, a proto jsou příznaky endometriózy během této doby potlačeny, ale po porodu a návratu pravidelné menstruačního cyklu se obtíže zpravidla vrací.

Prababičky endometriózou netrpěly

Proč? No protože byly těhotné v podstatě nonstop. Porodnost totiž dramaticky klesala až v době mládí našich babiček, které už měly dětí méně. Ale právě prababičky povětšinou rodily ještě o sto šest. Moc toho tedy v životě „nenamenstruovaly“ a z posledního těhotenství „skočily“ rovnou do menopauzy.

Endometrióza po porodu

U části žen se endometrióza manifestuje poprvé až po porodu. Což je velice nepříjemné, neboť se ženy v tomto období snaží sžít s rolí matky a miminkem jako novým členem domácnosti a zároveň se musí potýkat s příznaky onemocnění, o kterém mnohdy předtím neslyšely vůbec, nebo jen velmi vzdáleně.

Jak zjistit, zda máte endometriózu?

Endometrióza se asi v 10–30 % případů nemusí nijak projevovat. V tomto případě není tedy nutné se jí nějak zabývat a hledat léčbu. Naopak pokud ale máte chronické bolesti v podbřišku, nemůžete otěhotnět, máte enormně silné menstruační bolesti, bolesti při styku či na záchodě při konání velké potřeby, je nutné zpozornět a lékaře vyhledat.

Diagnostika endometriózy u lékaře

Diagnostika endometriózy u lékaře nebývá někdy právě snadná. Je to z jedné části způsobeno tím, že její příznaky mohou být příliš obecné a jednak tím, že část lékařů zlehčuje a podceňuje příznaky endometriózy, se kterými za nimi žena přichází. Následkem toho je značné prodlení ve správné diagnostice, která trvá dle některých výzkumů průměrně až 7 let.

Bohužel při prvních potížích věštících možnou endometriózu žena může od ostatních slyšet, že je prostě jen přecitlivělá, případně, že silné bolesti při menstruaci jsou normální a musí se s tím smířit a k lékaři se vydává až v okamžiku, kdy jsou již bolesti neúnosné.

Po prodlení v diagnostice tak někdy nastává situace, že jsou orgány nemocí poškozeny natolik, že ji zachrání jen operace.

Pokud se však endometrióza zachytí včas, nemusí k ničemu takovému vůbec dojít. Lékaři při podezření na endometriózu odesílají pacientky na rektální, vaginální nebo ultrazvukové vyšetření, případně na magnetickou rezonanci.

Onemocnění pomůže odhalit laparoskopie

Laparoskopie je invazivní vyšetření, během nějž je ženě do dutiny břišní zavedena mikrokamera, díky níž je možné opticky dutinu vyšetřit a nalézt přítomné ostrůvky endometria.

Zákrok se provádí v celkové anestezii. Před zavedením optické sondy je břicho naplněno plynem, ten břicho roztáhne, oddálí od sebe jednotlivé orgány a tím zpřehlední danou kontrolovanou oblast.. Optika se zavádí do dutiny břišní drobným vpichem, drobnými řezy mohou být zavedeny i další nástroje. Výkon trvá cca několik desítek minut. Výhodou je, že lze během výkonu léze endometriózy rovnou odstranit.

Léčba endometriózy

Příčina endometriózy ani stoprocentně účinná léčba nebyla zatím nalezena. Existují sice léky, které řeší hormonální systém, ale velkou většinu z nich není vhodné úžívat dlouhodobě.

Invazivnější metodou první volby je, jak už bylo řečeno laparoskopie.

Poněkud drastickou metodou je pak odstranění dělohy (hysterektomie), ale samotnou nemoc to nevyléčí. Stejně tak odstranění vaječníků s provedením hysterektomie zvyšuje šance na úlevu od bolesti, ale negativním důsledkem je okamžitá menopauza.

Endometrióza v jizvě po císařském řezu nebo epiziotomii

Endometrióza v jizvě po nástřihu nebo po císařském řezu je poměrně vzácná. Incidence výskytu této poporodní komplikace se odhaduje na 0,03–0,15% ze všech případů endometriózy. Navzdory tomu, že se tato forma endometriózy nevyskytuje často, přesto je dobré a nutné na ni v případě potíží v oblasti jizvy myslet.

Endometrióza v jizvě po nástřihu nebo sekci se projevuje, jak jinak, než bolestí. Bolest v místě jizvy je zpravidla dlouhodobá, ale její intenzita se mění spolu s fází menstruačního cyklu. Při ovulaci, před a během menstruace jsou potíže největší.

Mezi klinické projevy bolesti, na které si pacientky stěžují je citlivost při palpaci a zvýšená nevzhledná hypertrofická jizva. Většina žen, jak již bylo výše řečeno, trpí cyklickou bolestí (až 70%). U dalších 20% je míra bolesti během cyklu konstantní. Některé ženy, ačkoli endometriózu v jizvě mají jsou překvapivě asymptomatické (10%).

Jizvová endometrióza je poměrně obtížně diagnostikovatelná. Často je chybně diagnostikována jako stehový granulom, tříslová kýla, lipom, absces, cysta, incizní kýla, desmoidní nádor, sarkom, lymfom nebo primární a metastazující rakovina. Důležité je proto důkladné vyšetření vhodnými zobrazovacími technikami (ultrazvuk a následně CT nebo MRI). Série vyšetření pak obvykle vede ke správné diagnóze endometriózy v jizvě.

Ultrazvuk se při vyšetřování jizvy používá jako metoda výchozí. Při zobrazení blíže nespecifikovaných útvarů v jizvě pak může být pacientka dále odeslána na CT nebo magnetickou rezonanci. CT obvykle dobře ukazuje pevnou, striktně ohraničenou hmotu, zatímco MRI může být užitečnější, když je léze malá, kvůli svému vysokému prostorovému rozlišení. Dále MRI lepší než CT při detekci rovin mezi svaly a podkožní tkání.

Léčba pomocí progestogenu a perorálních antikoncepčních pilulek není účinná a poskytuje pouze částečnou úlevu od příznaků. Respektive obtíže jenom zamaskuje. Proto se většinou volí léčba radikální, to jest široká exzice (vyříznutí). V případě opakování nálezu (po čase) je třeba provést další excizi a zároveň mít na paměti i možnost malignity, kterou je dobré vyloučit.

Předpokládá se, že endometrióza v jizvě je způsobena implantací endometriálních kmenových buněk v místě chirurgického zákroku v době operace. Dobrá technika a náležitá péče během ošestřování rány po epiziotomii a dokonalá technika provedení císařského řezu jsou jedinou možnou prevencí této endometriózy.

Vliv endometriózy na ženu může být obrovský

Onemocnění týkající se reprodukčních orgánů zasahují celou osobnost nemocné. Protože endometrióza často způsobuje bolesti při sexuálním styku, může se mu žena začít vyhýbat a mít kvůli tomu problémy v partnerském životě. 

Někdy se zároveň musí vyrovnat i se ztrátou dosavadního smyslu života (rodičovství) kvůli neplodnosti, případně snům o větší rodině (sekundární neplodnost způsobená endometriózou, která se projevila až po porodu).

Ženy trpící endometriózou to v neposlední řadě nemají jednoduché ani v zaměstnání. Během menstruace mohou mít takové bolesti, že jsou nuceny po tuto dobu zůstat doma nebo se jejich výkon velice sníží. Jelikož se však situace, stejně jako menstruační krvácení, každý měsíc opakuje, může to vyústit ve velice nepříjemnou situaci, kdy je takto postižená často v práci persekuována, případně může o práci i přijít.

Kam se obrátit?

Pokud máte podezření, že trpíte endometriózou, jako první se s problémem svěřte svému gynekologovi. Ten můžu buď zahájit hormonální léčbu nebo Vás odeslat k nalezení jiného řešení na vyšší pracoviště nebo rovnou do specializovaného centra pro léčbu endometriózy, v ČR jich je dokonce několik.