Vlasy

Těhotenství a porod udělají s tělem hotové „zázraky“

Člověk se musí vyrovnat s tím, že většina věcí nebude dočasně (a některé již nikdy) stejná jako dříve. Vlasy naštěstí patří do té první skupiny a pokud tedy sbíráte z hřebenu vlasy po hrstech a čekáte, že Vám na hlavě zůstanou maximálně tři chlupy, tak hlavu vzhůru. Období vypadávání vlasů má po porodu omezené trvání, takže to vypadávání vlasů jednou skončí a nebojte, něco Vám na té hlavě opravdu zůstane.

Hormonální změny jsou v období těhotenství žádoucí, přináší sebou ale kromě změn nálady také změny fyzické, které se mohou mimo jiné týkat právě i nadměrného vypadávání vlasů či zhoršení jejich kvality. V těhotenství, ale nic nebývá neměnné, proto i to, co ženy trápí v prvním trimestru, může být ve druhém a třetím úplně jinak.

Vypadávaní vlasů je u malého procenta žen typické pro první trimestr těhotenství, v trimestru druhém již problém ustupuje. Pokud by vás nadměrný úbytek vlasů trápil ale i v pokročilejší fázi těhotenství, je dobré poradit se s lékařem. Za vypadáváním vlasů může být i jiný zdravotní problém.

U většiny žen je to, ale právě naopak a celé těhotenství, včetně prvního trimestru je ve znamení bujné kštice. V těhotenství má totiž ženské tělo nadmíru estrogenu, proto je pravděpodobnější, že se u těhotných objeví nebývalá kvalita vlasů.

Porod jako trauma pro vlasy

To jako vážně?! Ano! I tímto způsobem se tělo může po prodělaném porodu tzv „ozvat“. Po porodu totiž nashromážděné hormony ustupují a vlasy začnou vypadávat. Hormonální „blázinec“ se uklidní zhruba do roku od porodu. Pokud vlasy v průběhu těhotenství nadměrně prospívaly, tak se vše i po ročním každodenním vypadávání dá zcela do normálu. Pokud by vypadávání vlasů ani po roce neustalo, je opět dobré poradit se s lékařem, zda v tom není ještě jiný zdravotní problém.

Přijměto to a vydržte

Snad každá žena si přeje mít bujnou, zdravou kštici, je to přeci pomyslná koruna naší krásy a věříme, že i Vy jste se při předporodních představách procházek s kočárkem viděla upravená s krásnými vlasy, které za Vámi budou vlát jako v Postřižinách…

V realitě však chodíte pouze v praktickém maminkovském účesu – drdolu či culíku a rozpuštěné vlasy jsou kvůli jejich vypadávání tabu, případně musíte vlasy rovnou zkrátit…No koho by to nena.ralo?!

Hluboce se nadechněte a vydechněte… a zachovejte klid. Tento proces nelze obejít. Samozřejmě se nabízejí různé preparáty pro růst a posílení vlasů či doplňky stravy. Určitě svým vlasům neuškodíte, pokud něco vyzkoušíte, ale zázraky nečekejte. Dopřejte tedy svým vlasům vše, co uznáte za vhodné, ale netrapte se tím, že ne vše bude fungovat podle vašich představ a vypadávání vlasů zcela ustane.

Přijímat měnící se tělo se všemi jeho dočasnými nedostatky nekriticky, by mělo být pro ženu přirozené, i když každá jsme jinak citlivá a pro některé z nás to může být v tomto směru náročnější. Ženy vydržte!

.