Co to hyzdí nohy mé? Jsou to žíly křečové?
„Být či nebýt?“ ptal se Hamlet. „Budu mít či nebudu mít?“(křečové žíly) můžete se během těhotenství nebo po porodu ptát Vy. Následující text se na tuto zapeklitou otázku pokusí odpovědět…
Trochu čísel na začátek
V těhotenství se problém zvaný křečové žíly rozvine přibližně u 30 % žen (které je ještě nikdy neměly). Není to sice potěšující, ale Vaše šance mít křečové žíly během těhotenství je tedy cca 1:3.
Co jsou křečové žíly?
Křečové žíly jsou neobvykle oteklé žíly, které se mohou vydouvat poblíž povrchu kůže. Mají modrou až fialovou barvu a nejčastějším místem jejich výskytu jsou nohy. V těhotenství je však možné je mít i v oblasti pánve nebo konečníku (hemoroidy)
Křečové žíly svým majitelkám přináší nepohodlí a způsobují pocit těžkých a bolavých nohou. Kůže kolem křečové žíly může také svědit či pálit. Příznaky bývají na konci dne horší, zvláště pokud jste během dne hodně na nohou.
Proč křečové žíly vznikají?
Jak vaše děloha spolu s miminkem roste, vyvíjí tlak na velkou žílu na pravé straně těla (dolní dutou žílu), což zvyšuje tlak v žilách nohou.
Žíly jsou krevní cévy, které vracejí krev z vašich končetin do vašeho srdce, takže krev v žilách nohou již působí proti gravitaci. A když jste těhotná, zvyšuje se množství krve v těle, což zvyšuje zátěž žil. V těle rovněž stoupá hladina progesteronu a uvolňuje žilní stěny.
Pokud žilní stěna není dostatečně pevná, zvětší se její průměr a žilní chlopně přestanou domykat. Krev se vrací zpět, zvýší se nitrožilní tlak a vzniká nepříjemné varixy.
Pravděpodobnost, že budete mít s křečovými žílami během těhotenství problém je větší, pokud je měli nebo mají ostatní členové vaší rodiny, pokud máte nadváhu, čekáte dvojčata nebo nebo pracujete celý den vestoje.
Jde jejich vzniku nějak zabránit?
Vzniku křečových žil jde v těhotenství zabránit jen velice obtížně, protože jejich vznik předurčuje hlavně genetická dispozice, kterou změnit nelze. Můžete se ale pokusit zmenšit obtíže, které je odprovází, pomocí několika možností:
Pravidelné cvičení. Dokonce i rychlá procházka kolem bloku může zlepšit celkový oběh.
Dejte nohy nahoru: Kdykoli je to možné, zvedněte nohy na úroveň svého srdce nebo výše. Položte si nohy na vysokou stoličku nebo bednu, když sedíte nebo si podložte nohy polštářem, když ležíte.
Při sezení nedávejte nohu přes nohu.
Neseďte ani nestůjte příliš dlouho. Ať už máte práci při které stojíte, nebo naopak sedíte, dělejte si časté přestávky a obě polohy pravidelně střídejte.
Zkuste kompresní punčochy.
Pořiďte si kompresní punčochy vyvíjejí tlak na vaše žíly a zvyšují průtok krve z nohou. Kompresní punčochy koupíte v lékárně, případně vám je může na předpis napsat váš ošetřující lékař.
Spěte na levém boku. Možná jste slyšeli rady, že spánek na levé straně může pomoci předcházet křečovým žilám. Teorie spočívá v tom, že dolní dutá žíla je na pravé straně vašeho těla, takže když ležíte na levé straně váha vaší dělohy je mimo žílu a uvolňuje tlak na žíly na nohou a chodidlech.
Pomoci žilám může i sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou. Tím dochází k jejich stahování a rozšiřování. Takové střiky pak na žilní stěny fungují podobně jako gymnastika a napomáhají k udržení správné pružnosti žil. Sprchování by mělo trvat zhruba 10 minut a končit byste měla vodou studenou.
Zmizí křečové žíly po porodu?
Dobrou zprávou je, že křečové žíly zhruba u poloviny žen, které jimi v těhotenství trpěly zmizí. U další čtvrtiny se obtíže s nimi spojené alespoň výrazně zlepší. No a co ta poslední část žen, ta poslední čtvrtina? Inu, ta se s nimi bude muset svést trochu tvrdší boj.
Jak léčit křečové žíly, které po porodu nezmizely?
Prvním krokem je zkusit body výše popsané. Pokud to nepomůže, je dobré zkusit léčbu venofarmaky, tedy pomocí přípravků typu Detralex (na předpis) či Diozen (volně prodejný). Pokud konzervativní léčba obtíže nezmírní, vydejte se ke specializovanému lékaři do žilní poradny.
Lékař vám nohy pohledem a pohmatem zkontroluje, zeptá se vás na obtíže a rovněž provede ultrazvukové vyšetření, které ukáže, jak na tom vaše žilní chlopně doopravdy jsou. Na základě všeho výše uvedeného vám navrhne možnosti, které Vám mohou od problémy pomoci.
Možnosti léčby
Jako ve v, šech oblastech i zde platí, že včasná zahájení léčby znamená menší a jednodušší zákroky.
Pokračování v konzervativní léčbě
Pokud lékař shledá, že Vaše potíže jsou mírnějšího charakteru a nález na UTZ není problematický, pravděpodobně Vám doporučí ještě nějakou dobu pokračovat v léčbě konzervativní (punčochy, léky na podporu žilních stěn, častí střídání poloh nohou apod.)
Sklerotizace žil
Při sklerotizační léčbě křečových žil se injekční technikou aplikuje do varikosních žil látka ve formě roztoku nebo pěny, která žílu uzavře a ta pak fibrotizuje (vazivově se přemění) a postupně se vstřebá. Používá se na ošetření prakticky všech typu varikosních žil. Sklerotizace je ambulantní zákrok, ale je to metody, kterou je možné použít pouze do určité velikosti a průměrů varixů. Sklerotizaci platí zdravotní pojišťovny.
Laserová léčba
Laserová léčba se využívá pro pokročilejší formy onemocnění, kde vlivem tepla generovaného laserovým nebo radiofrekvenčním generátorem postižená žíla nebo její větve tzv. zataví a tím dojde k postupném vymizení křečové žíly. Stejně jako sklerotizace se i laserová metoda provádí v lokálním znecitlivění.
Laser se používá k ošetření větších hlavních povrchových žilních kmenů. Laserová metoda a sklerotizace žil nejsou plně zastupitelné. Používají se spíše v kombinaci ( laserové ošetření hlavní žíly se sklerotizací menších větví).
Klasická operace
U křečových žil, které jsou příčinou nefungující žilní chlopně, je možné přistoupit ke klasickému operačnímu řešení. Klasická operační výkon spočívá v podvázání a chirurgickém odstranění křečových žil v celkové anestezii za krátkodobé hospitalizace. Rekonvalescence je v tomto případě delší a trvá až několik týdnů. Výkon je hrazen zdravotní pojišťovnou.
Křečové žíly v oblasti rodidel
Je to blbé, ale je to tak. Křečové žíly mohou vznikat i v oblasti pánve. Pokud hádáte, že časem, kdy Vás tam dole mohou začít obtěžovat křečové žíly, hádáte správně. Na svědomí mají tento stav hormonálních změny a tlak zvětšující se dělohy. Mezi obtíže, které varixy na rodidlech provází patří pnutí, pálení, bolesti či křeče v dané oblasti. K viditelným projevům na kůži patří nafialovělé rozšířené žíly, tmavé uzlíky a otoky
Křečové žíly v oblasti vulvy a v podbřišku se v těhotenství objeví asi už 4 % žen. Pro odstranění křečových žil na rodidlech se využívají miniinvazivní zejména moderní metody, jako je laserová sklerotizační léčba. Vše se ale řeší až v období minimálně 4 – 6 měsíců po porodu, do té doby se totiž může stav znormalizovat.
Mohou se křečové žíly objevit opakovaně?
Bohužel mohou. Drobná recidiva je bohužel častá. Důvodem je to, že výkony výše uvedené neléčí genetickou příčinu onemocnění, ale léčí pouze důsledek méněcennosti vaziva žilní stěny a odstraňují již vzniklé křečové žíly. Zákroky je tedy někdy nutné podstupovat opakovaně.