Anální fisura

anální fisura

Že potíže s konečníkem nejsou žádná prdel, pochopí člověk po porodu záhy.

Anální fisura = peklo na zemi. Horor. Texaský masakr motorovou pilou je oproti natrženému pozadí pouze slabý čajíček. Navíc tu televizi můžete aspoň vždycky vypnout! Anální fisuru však máte na pokračování…

Fisura se ohlásí bolestí, velkou bolestí

Anální fisura, jinými slovy trhlina či prasklina vzniká bez ohledu na to, zda máte hemoroidy či nikoli. Jde totiž o něco úplně jiného, i když mnozí tato dvě onemocnění konečníku zaměňují.

Fisura se objevuje na v místě, kde končí střevo a začíná kůže, což je jedna z nejcitlivějších částí lidského těla. A to je ten důvod, proč tak pekelně bolí. Při stolici se fisura projevuje zejména pocitem, jako by vás někdo říznul žiletkou, někdy se objevuje i krev. Prasklina se též zhoršuje během dne. Ráno před stolicí se můžete cítit relativně dobře, čím více se ale den chýlí k večeru, tím budou vaše obtíže výraznější. Někdy může fisura dokonce bolet až tak, že člověk nemůže kvůli bolesti ani spát.

Akutní nebo chronická

Anální fisura vzniká po porodu u zhruba 11% vaginálně porodivších žen, a to zejména ze dvou důvodů. Tím prvním je tuhá stolice, kterou mnohé ženy po porodu mají, která oslabenou stěnu konečníku prostě natrhne. Druhým důvodem může být přepětí svěrače konečníku při porodu (zejména u delších porodů, porodů větších dětí či porodů operativních – kleště, vex). Fisura může být buď akutní, to znamená, že ji máte méně než 6 týdnů (šťastlivci) nebo chronická, tedy ji máte nezhojenou již delší dobu (smolaři).

Anální fisura se může zhojit sama, obvykle se tak však neděje. Problémem je to, že při každém vyprázdnění ji obsah střev drážní, případně rovnou znovu natrhává. Na velkou navíc chodí většina lidí každý den, trhliny tak mají spíše menší než velkou šanci na samovolné zhojení.

Svěrač se totiž taky trochu bojí

Proces hojení anální trhliny ovlivňuje strach. Tím, že vás konečník při vykonávání velké potřeby bolí, jdete na toaletu a už předem víte, že zřejmě bude zase problém. Svěrač konečníku překvapivě přebírá část vaší psychiky, neboť je se zbytkem těla dokonale propojen. A tak se chcete uvolnit a nejde to. Tudíž pak tlačíte stolici do ještě menšího staženého otvoru a tak se vám prasklina, která se třeba již začala částečně hojit znovu natrhne. A tak začíná bludný kruh, ze kterého není snadné vystoupit.

Co s tím?

Prvotním cílem léčby je ulevit od bolesti a odstranit stažení konečníku. To proto, aby měla stolice více místa na plynulý odchod. Zároveň nesmí být moc tuhá, aby fisuru nedráždila a nenatrhávala. Je tedy nutné dietou napravit případnou zácpu a zajistit, aby stolice byla měkká. Toho lze docílit buď vysokým příjmem vlákniny ve stravě (ovoce a zelenina, zvýšený pitný režim) případně lze užívat psyllium nebo lactulozu. Dalším krokem jsou hojivé sedací koupele v heřmánku (ideálně dvakrát denně po dobu 10 až 15 minut).

Dobrým pomocníkem při léčbě fisury je i Hemagel. Ryze český výrobek vyvinutý Ústavem Makromolekulární chemie AV ČR. Lze ho použít jak na trhliny akutní, tak na ty chronické.

Nepomohlo? Nevzdávejte se!

Bolí to. Je to opruz. Horší než si člověk může představit. Zkuste ale bojovat dál. Tentokrát však již s pomocí zkušeného lékaře/proktologa. Ano, ukazovat někomu svůj konečník je stresující. Čím dříve se k tomu ale odhodláte, tím dříve se fisury zbavíte. Pro lékaře je konečník navíc orgán jako každý jiný. Stud tedy není na místě.

Dříve pacienty s fisurou posílali lékaři na klasickou operaci, kte jim pod celkovou narkózou byl svěrač operativně uvolněn a fisura tak měla šanci se zhojit. V dnešní době se ale od této metody již z velké části upouští a prasklina se léčí co nejdéle konzervativně pomocí tzv. anální dilatace.

Pravidelná dilatace

Speciální pomůcku tzv. dilatátor (velikost vám stanoví lékař) si člověk doma nejprve nahřeje pod teplou vodou, poté potře Mesocainem (na předpis). Gel oblast konečníku znecitliví poté je možno zavést do konečníku samotný dilatátor (ráno a večer po dobu 10 minut). Dilatátor je ideální zavádět do konečníku chvíli před vyprázdněním, ale není to podmínkou. Svěrač se díky dilataci postupně povolí, vzpomene si na to, že jeho původní funkcí bylo kromě „stáhnout se“ také „povolit“.

Věřím, že si teď určitě ťukáte na čelo a říkate si, že to je snad vtip. Jak by asi strkání plastového kolíku do zadku mohlo zahojit trhlinu v konečníku? Nicméně vysvětlení je nasnadě. Je to totiž změna prokrvení a napětí, které pomůže prasklinu zahojit. V podstatě se tak neléčí přímo prasklina, ale napětí v konečníku, po jehož úpravě si tělo samo poradí a trhlinu zhojí. Oproti operaci je tato metoda výrazně šetrnější.

Délka léčby závisí na velikosti praskliny, případně též na jejich počtu a době, po kterou člověk fisurou trpí. Čím dříve se započne s léčbou, tím je úspěšnější a doba léčby kratší. Zpravidla léčba trvá 2 – 5 měsíců, důležitá je tedy zejména trpělivost a disciplína.

Další metody léčby

Kromě dilatace vám může lékař navrhnout i injekční aplikaci Botoxu do konečníku. Zamýšlený efekt je přitom stále stejný. Tedy ten, že díky aplikaci Botoxu se uvolní spasmus svěrače (stažení) a trhlina se sama vyhojí.

Možností, která je účinná je rovněž aplikace nitroglycerinu v místě problému. Vedlejším účinkem této metody však mohou být bolesti hlavy, proto není tento způsob léčby příliš využíván.

Prevence recidivy fisury

I když se Vám podaří fisuru zhojit, je možné, že se v průběhu času objeví znovu.  A spolu s ní i spasmus svěrače. Dobré je proto pomůcku Dilatan nevyhazovat a alespoň jednou za měsíc dilataci preventivně provést. Jedině tak zůstane Váš konečník stále „ve formě“.