Rubriky
Blog

Konec pánevní? Vemte hlavu do hrsti!

Některé porodní asistentky, duly, a někdy dokonce i lékaři (zarytí příznivci vaginálních porodů) začínají v ČR proklamovat jednu velkou populární lež: „konec pánevní je variací normálu“.

Ženy, NE!, konec pánevní NENÍ! variací normálu

Proč? Pokud něco dramaticky zvyšuje riziko úmrtí dítěte při porodu, NENÍ to variace normálu. A prezentace plodu koncem pánevním dramaticky zvyšuje toto riziko!

Abychom pochopili, proč prezentace plodu koncem pánevním dramaticky zvyšuje riziko úmrtí, je užitečné si připomenout některé základní principy porodu. V termínu porodu je hlavička dítěte obvykle jeho největší částí. To znamená, že pokud hlava sedí v pánvi, zbytek dítěte by ji měl následovat a ,,prolézt´´ bez obtíží (dystokie ramen je výjimkou). Kosti lebky plodu navíc nejsou pevné a mohou klouzat kolem sebe a po sobě, respektive se překrývat, což umožňuje „formování“ hlavy plodu dle porodních cest a její protažení přes pánev. V prezentaci miminka koncem pánevním je hlavička stále největší částí dítěte, ale nyní přichází do pánve nikoli jako první, nýbrž jako poslední. Což je problém, protože někdy není šance, že pánví skutečně projde a hlavička může v pánvi uvíznout, což často vede ke smrti dítěte.

Důvod, proč se dítě usídlí v děloze hlavou nahoru zpravidla existuje

Ok, možná si říkáte, že Vaše dítě bude takový malý odbojář a když všichni půjdou hlavou vpřed, ono půjde hlavou jako poslední, jen tak… z plezíru. Prostě povahový rys. Ostatně, možná období vzdoru začíná již v děloze, že….

Zřejmě Vás nepotěšíme. Děti zpravidla skončí v děloze v poloze koncem pánevním z mnohem prozaičtějšího důvodu. Tyto děti i jejich matky se totiž od zbytku populace liší. U dětí s prezentací koncem pánevním je mnohem pravděpodobnější, že budou mít vrozené anomálie. Takže dítě skončí v této poloze proto, protože hlavička je příliš velká na to, aby správně zapadala do pánve.

Matky, které nosí děti s touto prezentací, mají rovněž často anomálie dělohy, které narušují její tvar. Jinými slovy, dítě končí hlavou nahoru, protože spodní část dělohy nemůže jeho hlavu pojmout.

Rizika při porodu miminka v poloze KP

Rizika při porodu se dětí z KP pozice jsou vysoká. Když žena rodí miminko v klasické poloze (hlavou dolů), hlava obvykle rozšiřuje děložní hrdlo, které zároveň vyplňuje, což znemožňuje prolaps pupečníku (vypadnutí), což je stav, který běžně končí smrtí miminka. Naproti tomu zadeček, který je menší, tento prostor nevyplňuje, takže je výhřez pupeční šňůry mnohem pravděpodobnější.

Kromě toho, na rozdíl od klasického porodu, kdy jsou paže dítěte přitlačeny k jeho bokům, mohou paže dítěte v KP poloze v závěru porodu skončit vztyčené u hlavy zkřížené přes krk. Dítě pak nelze porodit, protože průměr hlavy a paží je příliš velký, aby se prošel přes pánev. Důsledek tohoto stavu je opět fatální.

Chcete přesná čísla? Tady jsou

V roce 2000 studia z Nizozemska (více než 60 000 porodů) zjistila, že u KP dětí narozených vaginální cestou bylo o 33 % vyšší riziko zranění nebo úmrtí ve srovnání s těmi, které se narodily pomocí císařského řezu.

Další studie týkající se porodů KP počty zpřesnila a stanovila přesná čísla. Celková míra úmrtí při vaginálním porodu miminka v pozici konec pánevní byla 0,3 % (tedy jeden ze 300) zatímco u plánovaného císařského řezu to bylo 0,05 % (tedy jeden ze 2000). Netřeba tedy dále dodávat, jaký způsob porodu je pro děti v poloze KP bezpečnější…